BOVIN SANGIOVESE 0.75L

620 ден

  • Нето: 750 мл.
  • Вид: суво црвено вино
  • Вински регион: Вински регион Тиквеш
  • Препорачана температура: 8ºC – 10ºC
  • Сорти од грозје: 100% санџовезе

На залиха

BOVIN SANGIOVESE 0.75L

Произведено од сортата Санџовезе од сопствените насади, Бовин Sangiovese е елегантно вино со впечатлива рубин црвена боја со силна рефлексија. Мирисот е свеж и овошен со доминанти ноти на калинка, дива јагода и цреша, како и хербална нота на мајчина душица. Палетата на вкусови започнува со свежина од висока природна киселост типична за сортата, но кон средината се јавуваат побогати и послатки вкусови кои даваат помесеста структура.

Најдобро е да се служи на температура од 8 – 10⁰C, со храна базирана на патлиџан, пица, лазања, пармезан и моцарела, паста или пилешко.

Боја

Црвено

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Санџовезе

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “BOVIN SANGIOVESE 0.75L”
Категории ,