fbpx
Бесплатна достава на нарачки за Скопје над 1600 денари (Центар, Карпош, Аеродром, К. Вода) и бесплатна достава на нарачки над 4300 денари низ Македонија.

Направете го познатиот Cosmopolitan Cocktail дома!

Комбинацијата од вотка, triple sec , сок од лимета и сок од брусница го направија  Cosmopolitan безвременска класика.

Сакате да го направите дома?

Се што ви е потребно се само неколку едноставни состојки :

Вотка
Користете висококвалитетна водка!

Сок од лимета
Свежиот сок од лимета е најдобар. Не ја фрлајте кората ! Можете да ја користите како гарнир.

Triple Sec
Triple sec додава сладок, цитрусен вкус и го намалува вкусот на вотката.

Сок од брусница
Можете да користите флаширан или свеж сок од брусница. Ако готовиот коктел е премногу силен, можете да додадете повеќе сок по вкус.

 

Целосниот, чекор-по-чекор рецепт ќе го најдете подолу – но еве што можете да очекувате кога ќе го направите овој совршен космополитски коктел:

Комбинирајте вотка, сок од лимета, triple sec и сок од брусница во шејкер за коктел со мраз. Покријте, протресете и процедете во мартини чаша.

 

Чекор 1: Соберете ги сите состојки.

Чекор 2: Комбинирајте вотка, сок од лимета, triple sec и сок од брусница во шејкер за коктели.

 

Чекор 3 :

Додадете мраз, покријте и протресете додека не се излади. Се цеди во оладена чаша за коктел.

 

Чекор 4:

Украсете со парче или кора од лимета.

 

 

 

Напишете коментар

Кошничка

Најави се

Создади сметка
Назад на врвот