Бесплатна достава на нарачки за Скопје и бесплатна достава на нарачки над 3500 денари низ Македонија.

Постои ли поголемо уживање од чаша црвено вино полна со сладок мирис, силен вкус и убава темно-црвена боја? Кога ова ќе го споиме со тврдењето на експертите дека виното е одлично за здравјето, добиваме уште поголема желба за негово конзумирање. 

Научниците откриле дека ресвератролот кој го содржи црвеното вино го брани нашето тело од голем број бактерии. Но има и многу други здрави состојки.

Французите, кои секојдневно пијат бар една чаша црвено вино скоро и да немаат онколошки проблеми и прблеми со кардио-васкуларни заболувања, иако нивниот начин на исхрана ги поттикнува овие болести. Научниците ова го нарекуваат Француски парадокс и веруваат дека ваквиот резултат е токму поради секојдневното конзумирање на црвеновино.

Еве неколку научни факти за црвеното вино.

  • Антиоксидантите кои ги содржи црвеното вино го штитат телото од онколошки заболувања.
  • Моносахаридите го подобруваат имунолошкиот систем.
  • Ресвератролот помага при слабеење и ја нормализира брзината на метаболизмот.
  • Црвеното вино е богато со полифеноли кои ги зацврстуваат вентилите во вашето срце и го подобруваат испумпувањето на крв во вените и артериите т.е ја подобруваат циркулацијата.
  • Со подобрна циркулација и побрз проток на крв до мозокот се намалува и ризикот од појава на болеста Алцхајмер.
  • Ресвератролот ги зацврстува капиларите во очите со што спречува појава на очни заболувања.
  • И за крај, црвеното вино го намалува создавањето на хормонот адреналин, со што го намалува и нивото на стрес во организмот.

Наздравје!

Напишете коментар

Кошничка

Користиме колачиња (cookies) на нашата веб-страница. Некои од нив се од суштинско значење за работата на страницата, додека други ни помагаат да ја подобриме оваа страница и корисничкото искуство (колачиња за следење). Можете сами да одлучите дали сакате да дозволите колачиња или не. Забележете дека ако ги одбиете, можеби нема да можете да ги користите сите функционалности на страницата. Политика на приватност

Најави се

Создади сметка