HIGHLAND PARK 12y SINGLE MALT WHISKY 0.7L

3660 ден

На залиха

HIGHLAND PARK 12y SINGLE MALT WHISKY 0.7L

Пред многу гонини, Orgkay припаѓаше / беше освоен од (во зависност од твојата гледна точка), огромно кралство на Викинзите. Магнус Еунсон, кој го основал Хајленд Парк во 1798 година, бил директен потомец на тие рани пионери. Исто како што неговата крв изобилуваше со Викинзите, така и секоја капка од оваа совршено избалансиран 12 годишен малт.

Нос: Свеж, чист и многу ароматичен. Цветни белешки ги изобилуваат сетилата со лесна тревна трева. Белешки на крем мед Манука и допир на сочен цитрус со крем и добро избалансирана сладост.

Вкус: полн со пријатна длабочина. Печен портокал. Белешки од жито и зелен чај со јасмин. Допир на сладост.

Афтертејст: Прилично долг со пиперки зачини и струготини од дрво.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “HIGHLAND PARK 12y SINGLE MALT WHISKY 0.7L”