HIGHLAND PARK 10y SINGLE MALT WHISKY 0.7L

2550 ден

На залиха

HIGHLAND PARK 10y SINGLE MALT WHISKY 0.7L

Highland Park е една од неколкуте дестилерии која сеуште ја применува традиционалната техника на рачно превртување на јачменот, кој се суши на чад од запален тресет. Една од основните карактеристики на Highland Park single malt вискито е деликатната, слатка, димна арома. Таа е една од основите на единствениот карактер на ова виски уште од 1798 година. Околу 70% од вкусот на сите Single malt виски потекнува од типот на бурињата во кои созреваат. Неопходно е многу внимателно и со голема почит да се ракува со овие рачно изработени буриња. Оркини островот е благословен со преубава умерена клима, која нема екстремно ниски ни екстремно високи температури. Ова се совршени услови за долго, ладно созревање во старите подруми. Другите дестилерии често се приморани своите буриња да ги созреваат далеку од самата дестилерија. Токму поради фактот што ова виски созрева непосредно до самата дестилерија, го добива типичниот Оркини карактер, нежен долготраен димен вкус кој е проткаен во секоја голтка.

Зреено претежно во сезонски шери ,европски и американски дабови буриња, со вкус на печени портокали,  ванила и балансирана чаденост

Нос: суптилно влијание на Шери, но избалансиран од чад од Хедер.

Вкус: ѓумбир и кора од портокал.

Афтертејст: морска сол и хедер. Лист коријандер и мелен црн пипер.

 

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “HIGHLAND PARK 10y SINGLE MALT WHISKY 0.7L”