-7%

2890 ден

PORTOFINO DRY GIN 0.5L
Италијански Џин ПОРТОФИНО 0,5л

Историјата

Портофино сув џин е произведен во чест на Клаус Пудел. За време на Втората светска војна, тој помогна да се спаси малото рибарско село Портофино од уништување. Ова мало рибарско село може да се препознае и на прекрасното шише Портофино џин. Инспириран од пристаништето, колоритниот дизајн ги прикажува небото и морето, а со тоа и убавината на италијанскиот пејзаж.

Производство и ботаника

Во производството на Портофино џин се користат вкупно 21 ботаник, вклучувајќи смрека, корен од орис, корен од ангелика, лимон, мандарина, грејпфрут, лаванда, роза, рузмарин, риган, жалфија, ловоров лист, сладок анасон, билка конфети, лимон, камилица, самбукус, артемизија, ким и кардамон. Многу од овие состојки потекнуваат од самото село Портофино. Овој летен џин се произведува во дестилеријата Quaglia. Таму секој производ се мацерира 7 дена во пченица база. Овој џин потоа се дестилира во бакарен тенџере.

Вкусот

Portofino Dry Gin се претставува со совршено избалансирано искуство на вкус. Лесен и сув, остава пријатна сензација во устата и на јазикот. Портофино џин е мешавина од цитрусни, билни и цветни ноти. Изненадува и со медитерански инспириран карактер и пријатна топлина во финишот.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “PORTOFINO DRY GIN 0.5L”