-8%

VENEC WINERY KRATOSHIJA 0.75L

480 ден

Venec Winery Kratosija Single Block 2020 0.75L

На залиха

Venec Winery Kratoshija Single Block 2020 0.75L

Суво црвено вино добиено од сортата грозје Кратошија од сопствени насади на винаријата Венец. Се одликува со интензивна темно црвена боја. Големо и богато вино чија главна одлика е овошноста, каде имаме ароми на охридска црна цреша, модра слива, сок од вишни и заднински ноти на кафе и гриоти. На непце е подеднакво елегантно и комплексно и нуди палета на овошно зачински вкусови, со одлична структура, висок екстракт, кадифени танини и р’скава киселина.

Кратошија која има повеќегодишен потенцијал за созревање во шише во вашиот вински подрум.
Содржина на алкохол 14%.

Боја

Црвено

Сорта на Грозје

Кратошија

Вино Брендови

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “VENEC WINERY KRATOSHIJA 0.75L”
Категории ,