TULLAMORE DEW 12Y WHISKY 0.7L

2390 ден

Нема на залиха

TULLAMORE DEW 12Y WHISKY 0.7L

Вискиите во специјалниот резерват Tullamore Dew 12-годишниот имаат многу висока концентрација на тенџере, како додаток на виски од жито и слад, тројно дестилирани помеѓу 12 и 15 години од несладен и слад јачмен. Тоа е многу фино старо виски со поголема сложеност што доаѓа од дополнителното стареење. Сите вискии во мешавината се созреваат во стари буриња со шери Бурбон и Олоросо, полека достигнувајќи го своето совршенство. Финишот од шери буре му дава сладок вкус на вкусот. Има и пријатни зачинети задни ноти. На носот со среден интензитет, сладости, зачинети, тостирани ноти на дрво и ванила. Комплексни вкусови со сладок орев, слаби ноти на божиќна торта и нотка на лимон. Непцето е мазно и полно со дрвенести нијанси, отстапувајќи место на слатката олоросо и само еден допир на зачин. Пријатно сув финиш со малку лимонски и слатки ноти кои се задржуваат.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “TULLAMORE DEW 12Y WHISKY 0.7L”