THE FAMOUS GROUSE GLASS PACK WHISKY 0.7L

1150 ден

На залиха

THE FAMOUS GROUSE GLASS PACK WHISKY 0.7L

Famous Grouse е бренд на виски, кој прв пат е произведен од “Mattew Gloag & Son” во 1896 година, а моментално се произведува од страна на The Edrington Group.

Single malt виски суровините кои се користат во процесот на мешавината за Famous Grouse ги вклучуваа Highland Park и The Macallan кои исто се сопственост на The Edrington Group.

Негов заштитен знак е Red Grouse, тетреб, национална птица на Шкотска.

Ова виски првобитно се нарекувало само Grouse, додека подоцна поради се поголемата популарност во името е додадено The Famous.

Ова е најпродаваниот бренд на виски во Шкотска од 1980 година.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “THE FAMOUS GROUSE GLASS PACK WHISKY 0.7L”