FERRARI BRUT GIFT BOX 0.75L

2240 ден

Нема на залиха

FERRARI BRUT GIFT BOX 0.75L

Направен од 100% грозје Шардоне ја претставува историската етикета на Ферари, совршена синтеза на рамнотежата помеѓу грозјето и прекрасната територија што го пречекува. Италијанско пенливо вино способно да се натпреварува со многу братучеди од надвор од Алпите, овој брут е произведен за прв пат во 1902 година и од тој момент неговиот „рецепт“ остана речиси непроменет! Класичен по стил и вкусни перформанси, Ферари е свеж и непогрешлив, прецизен стандарден на деноминацијата Трентодок.

Живото светло сламено жолто со фин и упорен перлаж, открива свеж и интензивен букет, со широка овошна нота на зрело златно јаболко, бели цветови и нежен мирис на квасец, даден со над двегодишната префинетост во шишето. Устата е обележана со одличен вкус проследен со цитрусна свежина која сепак остава чувство на мекост и заобленост на вкусот, кон финиш со вкус на море.

Боја

Бело, Пенливо, Шампањ

Сорта на Грозје

Шардоне

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “FERRARI BRUT GIFT BOX 0.75L”
Категории ,