AUCHENTOSHAN 12Y SINGLE MALT WHISKY 0.7L

2350 ден

AUCHENTOSHAN 12Y SINGLE MALT WHISKY 0.7L

На залиха

AUCHENTOSHAN 12Y SINGLE MALT WHISKY 0.7L

Секоја последна капка од овој спектакуларен скоч е тројно дестилирана и созрева повеќе од дванаесет години. Овој Single Malt виски има примамлива арома на препечени бадеми, карамелизирано тофи и препознатлив мазен нежен Аучентошански вкус. Интригантно виски старо 12 години кое е различно дестилирано.

ЗАБЕЛЕШКИ ЗА ДЕГУСТАЦИЈА
НА ИЗГЛЕД:

По изглед, секое шише има јасна златна мед нијанса. Што му дава боја на вискито? Процесот на созревање трае 12 години кога течноста доаѓа во контакт со бурето. Колку подолго вискито созрева ќе го одреди неговиот профил на боја и вкус.

ДО НОСОТ:

Шкотско виски Single Malt со специфична арома на крем бруле до носот со излив на цитрус, а потоа со препознатливата налудничавост и зелениот лист што би ги очекувале од Auchentoshan.

НА ЈАЗИКОТ:

Мазниот вкус на виски со слатки ноти заедно со примеси на мандарина и лимета го карактеризираат ова 12-годишно дете.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “AUCHENTOSHAN 12Y SINGLE MALT WHISKY 0.7L”