-8%

VENEC RIESLING DISAN VALLEY 2020 0.75L

439 ден

  • Нето: 750 мл.
  • Алкохол: 12,5%

На залиха

Суво бело вино добиено од сортата грозје Ризлинг од сопствени насади на винаријата во местоста викана Зад Градиште. Се одликува со брилијатна светло жолта боја. Ароматично вино кое е свежо и кое изобилува со ароми на расцутени кринови, жолто цитрусно овошје, заднински ноти на пеперминт бомбони. На вкус е игриво и сочно каде се прелеваат вкусови на жолт сочен лимон, праски и мед, со изразени хербални ноти, хармонична киселина и долг зачински послевкус на бел бибер.

Вино Брендови
Боја

Бело

Сорта на Грозје

Ризлинг

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “VENEC RIESLING DISAN VALLEY 2020 0.75L”
Категории , ,