-18%

VENEC KORIA TEMJANIKA 0.75L

549 ден

  • Нето: 750 мл.
  • Алкохол: 12,5%

На залиха

Суво вино добиено од сортата Темјаника од сопствени насади на винаријата Венец кои се наоѓаат во месноста викана Корија. Се одликува со кристално светло жолта боја. Вино со неверојатна свежина каде се испреплетуваат ароми на свеж босилок, бозел, бело цвеќе и мед. На вкус експлозија на коскесто овошје каде доминираат бели праски, свеж сочен лимон и босилок, надополнети со зачински ноти на бел бибер. Прекрасен долг послевкус.

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Темјаника

Боја

Бело

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “VENEC KORIA TEMJANIKA 0.75L”
Категории , ,