SKOVIN VRANEC MARKOV MANASTIR 0.75L

779 ден

  • Нето: 750 мл.
  • Алкохол: 13,5%

Прво македонско врвно суво црвено вино добиено од селектирано грозје од сортата Вранец, од сопствени лозови насади.
Со мирис и вкус потсетува на ситно зрнесто овошје проследено со богатство на екстракт и слатки танини, кои го прават ова вино врвно, моќно и незаменливо.

СЕРВИРАЊЕ:
Најдобро се служи на температура од 18-20 °C со силна и зачинета храна, печено свинско месо, јагнешко месо,
патка и традиционалното македонско јадење наречено „сарма“. Декантација 20 минути.

Боја

Црвено

Сорта на Грозје

Вранец

Вино Брендови

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “SKOVIN VRANEC MARKOV MANASTIR 0.75L”
Категории ,