-7%

JOSTELA WINERY ROSE 2020 0.75L

429 ден

РОЗЕ КАБЕРНЕ СОВИЊОН

Суво розе вино, добиено по технологија за бели вина од сортата Каберне совињон. Има жива розе боја, со кристална бистрина. Мирисот е овошен, со ароми на малина и јагода. На вкус виното е овошно, свежо и хармонично, со извесна слаткаста арома. Има одличен баланс на киселините и долго останува свежината и овошјето во уста. Заради богатиот овошен карактер може да се консумира како аперитив во топлите летни денови, а исто така и како десертно вино со овошни салати и сладолед.

Алкохол: 14,0%

На залиха

За винаријата:

Винарија Јостела е изградена 2005 година. Во целосна сопственост е на фамилија Гелебешев. Сместена е во Гевгелија, на крајниот југ на Македонија, на само 2 km од границата со Грција. Локациски винаријата Јостела е сместена во Гевгелиско-Валандовското виногорје, во Повардарскиот вински регион. Лозовите насади во ова виногроје се на надморска височина од 64 m и се под влијание на средоземната клима.

Винаријата Јостела поседува сопствени лозови насади на површина од 0.35 ha. Во поглед на сортиментот, лозовите насади се со сортите Merlo и Cabernet frank. Подигнати се 2005 година, кога е изградена и винаријата.

Винаријата е со капацитет од 20.000 литри.

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Каберне Совињон

Боја

Розе

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “JOSTELA WINERY ROSE 2020 0.75L”