-6%

BOVIN DARON SUPERIOR 0.75L

769 ден

  • Нето: 750 мл.
  • Вид: суво црвено вино
  • Вински регион: Вински регион Тиквеш
  • Препорачана температура: 12ºC – 14ºC
  • Сорти од грозје: 40% Вранец, 20% Каберне совињон, 20% Мерло

На залиха

Ова вино претставува мешавина на сортите Каберне Совињон, Мерло, Вранец од сончевите падини на Лепово Брдо. Интензивно црвено по боја, кое станува пурпурно со „стареењето”. Мирисот потсетува на темни и црвени бобинки и зачини. Вкусот е елегантен, мек и долготраен, благодарение на големата содржина на мано-белковини и меки, благородни танини.

Се комсумира со телешко, печено свинско, пушена шунка, сирења јаки во вкусот, на температура од 15-17°C.

Сорта на Грозје

Вранец, Каберне Совињон, Мерло

Боја

Црвено

Вино Брендови

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “BOVIN DARON SUPERIOR 0.75L”
Категории , ,