-11%

VENEC KORIA TEMJANIKA 0.75L

550 ден

  • Нето: 750 мл.
  • Алкохол: 12,5%

На залиха

VENEC KORIA TEMJANIKA 0.75L

Суво вино добиено од сортата Темјаника од сопствени насади на винаријата Венец кои се наоѓаат во месноста викана Корија. Се одликува со кристално светло жолта боја. Вино со неверојатна свежина каде се испреплетуваат ароми на свеж босилок, бозел, бело цвеќе и мед. На вкус експлозија на коскесто овошје каде доминираат бели праски, свеж сочен лимон и босилок, надополнети со зачински ноти на бел бибер. Прекрасен долг послевкус.

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Темјаника

Боја

Бело

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “VENEC KORIA TEMJANIKA 0.75L”
Категории , ,