-6%

VINI FANTINI CALALENTA ROSATO MERLOT 0.75L

739 ден

На залиха

VINI FANTINI CALALENTA ROSATO MERLOT 0.75L

Италијанско Розе вино направено од сортата грозје Мерло.

Уште еден скапоцен камен од групата Фарнезе . Одлично розато (розе) направено од грозје Мерло одгледувано во Абруцо. Виното има интензивен вкус, многу е мазно, свежо и има долготраен послевкус. Првокласно производство на вино во стил кој е многу популарен кај многу луѓе.

Fantini Calalenta Merlot Rosato има свежи и кремени ароми на јагода, свежо исечена лубеница и ливчиња од роза на носот. Непцето ги прикажува истите овошни конотации во совршена рамнотежа со освежувачка киселост и остра минералност. Елегантен, долг и интензивен финиш.

Fantini Calalenta Merlot Rosato е извонреден како аперитив, совршено се комбинира со сирова риба, деликатни вегетаријански јадења, свежи сирења и јапонска кујна.

Температура на сервирање: 10-12°C.

 

Добитник на 2 награди:

  • Luca Maroni 2022: 99 points
  • Mondial du Rosé 2022: Gold Medal
Боја

Розе

Сорта на Грозје

Мерло

Земја на потекло

Италија

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “VINI FANTINI CALALENTA ROSATO MERLOT 0.75L”
Категории ,