VINI FANTINI CALALENTA PECORINO 0.75L

789 ден

На залиха

VINI FANTINI CALALENTA PECORINO 0.75L

Италијанско бело вино направено од сортата грозје Пекорино (100%)

Се карактеризира со сламена жолта боја со зеленикави рефлексии.

На носот примеси на бело овошје, од кои преовладуваат крушата и кајсијата со лесна нота на лимета. На првата голтка открива вино со одлична структура, обвивна, свежо и со добра киселост. Интензивен и упорен послевкус.

Се препорачува за љубителите на свежи вина.

 

 

Добитник на 3 награди:

– Luca Maroni 2022: 99 points

– Mundus Vini 2022: Silver Medal

– Frankfurt International Trophy 2022   Gold medal

Боја

Бело

Земја на потекло

Италија

Сорта на Грозје

Пекорини

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “VINI FANTINI CALALENTA PECORINO 0.75L”
Категории ,