TENUTA SANTANNA PINOT GRIGIO VENEZIE BRUT 0.75L

720 ден

На залиха

TENUTA SANTANNA PINOT GRIGIO VENEZIE BRUT 0.75L

Пенливоста го засилува брилијантниот, елегантен и комплексен карактер на грозјето Пино Гриџо.
Винификацијата се одвива така што се бере грозјето во Септември за да се овозможи слободен проток на ширата, која потоа ферментира на ниска температура. Се тоа со цел да се зачуваат природните ароми на грозјето.

Tenuta Sant’Anna Pinot Grigio DOC delle Venezie пенливото вино е свиленкасто и префинето, со овошни и цветни ноти.
Оваа Брут верзија е совршена за уживање со вашиот оброк.

Содржина на Алкохол: 11,5%

Сорта на Грозје

Пино Гриџо

Боја

Бело, Пенливо

Земја на потекло

Италија

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “TENUTA SANTANNA PINOT GRIGIO VENEZIE BRUT 0.75L”
Категории ,