TENUTA SANTANNA BIANCO DI LISON 0.75L

560 ден

На залиха

TENUTA SANTANNA BIANCO DI LISON 0.75L

Најтипичното бело вино на Lison Pramaggiore, кое претставува бленд од Lison Classic (грозјето кое некогаш беше именувано Tokay) и  други бели сорти (Sauvignon Blanc). Ова е традиционален рецепт за правење вино кој е стар колку и самата култура на правење вино во регионот на Венето.
Сламесто-жолта боја со бледозелен сјај.

Букето веднаш открива постара елеганција која ги буди дивите цветови и свежото овошје. Tаквиот впечаток се потврдува и на вкус, свеж, слободен и лесен, на кој следи и пријатна трага на бадем.

Одличен како аперитив, генерално со предјадења, оброци со риба и бело месо. Се препорачува да се сервира на температура од 10-12°C

Содржина на алкохол: 12.5%

Сорта на Грозје

Совињон бланк

Земја на потекло

Италија

Боја

Бело

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “TENUTA SANTANNA BIANCO DI LISON 0.75L”
Категории ,