SOUTHERN OCEAN SAUVIGNON BLANC Marlboro NZ 0.75L

879 ден

На залиха

SOUTHERN OCEAN SAUVIGNON BLANC Marlboro NZ 0.75L

Нов Зеланд е главна винска земја која произведува вина наречени „Нови светски вина“. Светски познати вина кои го рефлектираат чистиот воздух и сонце. Марлборо е добро познат вински регион на истокот на земјата, кој се карактеризира со комбинација на студено, но сончево време. Заедно со врнежите што се случуваат во регионот и карактеристиките на почвата, која е плодна, оваа област произведува уникатни вина.

Овој Совињон Бланк ја доловува суштината на грозјето што се одгледува во поморската клима на Марлборо. Се произведува од лозјата на Аватаре и Ваирау.

Непце:
Ова вино има класични ароми на сочно и вкусно тропско овошје. Ова вино има и ароми на цитрус, со интензивен вкус на страсно овошје и интензивни рибизли.

Соодветни јадења:
Уживајте во салати и морски плодови како што се остриги или ракчиња или вкусни предјадења.

Содржина на алкохол: 12%

Награди:

GRAND GOLD
2023 Vinalies Internationales:
Southern Ocean NZ 2022
GOLD
2023 Challenge International du
Vin: Southern Ocean NZ 2022

Боја

Бело

Сорта на Грозје

Совињон бланк

Земја на потекло

Нов Зеланд

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “SOUTHERN OCEAN SAUVIGNON BLANC Marlboro NZ 0.75L”
Категории ,