SANTA MARGHERITA PROSECCO SPARKLING ROSE 0.75L

890 ден

Нема на залиха

SANTA MARGHERITA PROSECCO SPARKLING ROSE 0.75L


Италијанско Розе Пенливо Вино. Содржина на алкохол: 11.5%

ЗАБЕЛЕШКИ ЗА ДЕГУСТАЦИЈА

Ова бледо розово вино носи полн букет пријатни цветни ароми со примеси на црвени бобинки, уметнички изработени со мешавина од бело вино направено од грозје Шардоне и Глера и црвена сорта, италијански Малбек. Неговиот вкус е нежен, но живописен и добро заоблен, останува на непцето и го прави ова вкусно вино кое лесно се пие.

СПАРУВАЊЕ СО ХРАНА

Вкусен, ароматичен аперитив и возбудлив додаток на бранч, десерти, антипасти, морски плодови и кујни со интензивен вкус. Обидете се да го комбинирате со солени италијански предјадења, морска храна термидор, паела и егзотични, зачинети јадења од Источна Азија. Нашата пенлива роза е вкусен начин да ја подигнете секоја пригода.

ДЕТАЛИТЕ ЈА ПРАВАТ РАЗЛИКАТА

Мешањето на розе вино е деликатна уметност, а Санта Маргерита со гордост го споделува ова вкусно ремек дело. Започнуваме со бело вино направено од грозјето Глера што се користи за производство на Просеко, а потоа додаваме Шардоне и мала количина Малбек за да додадеме богатство и боја. Оваа привлечна мешавина се подложува на едномесечна втора ферментација проследена со шест месеци созревање во резервоари под притисок. Само тогаш ова суво, блескаво богатство е подготвено да го споделите на следниот собир.

Боја

Пенливо, Розе

Земја на потекло

Италија

Сорта на Грозје

Шардоне, Глера, Малбек

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “SANTA MARGHERITA PROSECCO SPARKLING ROSE 0.75L”
Категории ,