RIPORTA PINOT GRIGIO 0.75L

599 ден

На залиха

RIPORTA PINOT GRIGIO 0.75L

Бледо жолта боја со златна и сложена арома. Овошен со ароми на билки, арома на даб, ванила, морско оревче и вкусови на праска, грејпфрут, лимон-вар и минерал. Средно тело, тркалезно и пријатно со одличен баланс. Долг и чист, зачинет финиш.
Лесно се пие добро со богати јадења од тестенини, бело месо и сирење. Вкусно со крем супи и риба на скара.

НАГРАДИ:
• Берлинер вински трофеј 2021 година (Berliner Wine Trophy 2021):
Златен медал

Боја

Бело

Сорта на Грозје

Пино Гриџо

Земја на потекло

Италија

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “RIPORTA PINOT GRIGIO 0.75L”