-13%

489 ден

На залиха

MUCHO MAS ROSE 0.75L

Шпанско розе вино добиено од сортата грозје Темпранило.

Содржина на алкохол: 13%

Забелешки од дегустација

Бледо розова боја со интензивно светли рефлексии. Во носот доминираат ароми на црвено овошје. На непцето е свежо и повеќе, со совршена рамнотежа помеѓу овошјето и киселоста, истакнувајќи ја неговата хармонија и слатка сензација. Мазна и упорна завршница.

Спарување со храна

Ги придружува сите видови предјадења, риба и морски плодови.

Освоени награди:

GOLD
2023 Vinespaña: Mucho Mas Rosé
2022 Gilbert & Gaillard: Mucho Mas Rosé

SILVER
2023 Concurso Mundial de Bruselas: Mucho Mas Rosé
2022 AWC Vienna – Меѓународен вински предизвик: Mucho Mas Rosé
2022 International du Vin: Mucho Mas Rosé

Боја

Розе

Земја на потекло

Шпанија

Сорта на Грозје

Темпранило

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “MUCHO MAS ROSE 0.75L”
Категории ,