J DE VILLEBOIS SANCERRE SILEX 0.75L

2750 ден

На залиха

J. DE VILLEBOIS SANCERRE SILEX 0.75L

Француско бело вино добиено од сортата грозје Совињон Бланк (100%).

Чист, изразен, развиен мирис  на бозел, цвет од цитрус, , грејпфрут, лимета, мандарина,

На  непце е суво, со минимален остаток на шеќер, висока киселост, средно-минус тело, кремасто, изразен интензитет на вкус на примарни и секундарни вкусови на свеж цитрус, грејпфрут, лимон, лимета, мандарина, пит, цветни ноти и впечатливи, но интегрирани даб. Долга, многу задоволувачка завршница. 

Одлично како аперитив. Добро оди со разни предјадења и лесни јадења со месо.
Температура на служење од  8-10°C

 

Боја

Бело

Земја на потекло

Франција

Сорта на Грозје

Совињон бланк

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “J DE VILLEBOIS SANCERRE SILEX 0.75L”
Категории ,