J DE VILLEBOIS POUILLY FUME 0.75L

1690 ден

На залиха

J DE VILLEBOIS POUILLY FUME 0.75L

Француско бело вино направено од сортата гројзе Сувињон Бланк со потенција на зреење до 10 години.

Комплексноста на POUILLY FUMÉ потекнува од различните Pouilly-Fumé Terroirs.

Како никаде во светот, сортата на грозје Совињон Блан го открива својот целосен потенцијал благодарение на разновидните тероари на POILLY . Благодарение на ригорозната работа во лозјето и винаријата, J. ​​DE VILLEBOIS.

Вкусен сам по себе или како аперитив . Одличен е во комбинација со остриги и јастог и козјо сирење.

Се служи  на температура од 8-10°C

 

Боја

Бело

Земја на потекло

Франција

Сорта на Грозје

Совињон бланк

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “J DE VILLEBOIS POUILLY FUME 0.75L”
Категории ,