FINCA FELLA CALA REY ROSADO 0.75L

569 ден

На залиха

FINCA FELLA CALA REY ROSADO 0.75L

Шпанско вино од регионот Албасете. Направено од 100% сортата грозје ТЕМПРАНИЛО.

Светла и чиста боја на лосос, интензивни ароми. Нежна арома, многу овошна со ноти на цреша и малина. Средно тело, интензивно, добро избалансирано, меко и тркалезно, многу долго во устата.
Совршено се совпаѓа со риба, први лесни јадења и бело месо.

Добитник на 4 награди:

  • Frankfurt International Trophy 2022: Grand Gold Medal
  • Mondial du Rosé 2022: Grand Gold Medal
  • Korea Wine Challenge 2022: Bronze Medal
  • The Wine Hunter Award 2022: Red Medal
Земја на потекло

Шпанија

Сорта на Грозје

Темпранило

Боја

Розе

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “FINCA FELLA CALA REY ROSADO 0.75L”
Категории ,