FINCA FELLA CALA REY BLANCO 0.75L

569 ден

На залиха

FINCA FELLA CALA REY BLANCO 0.75L

Бело вино (наречено Белиот КРАЛ)  направено од две сорти на грозје Вердејо 70% и Совињон Бланк 30%.

Чиста и светла, бледо жолта со нијанси на зелена боја. Среден интензитет, со јасни тропски ароми како ананас и манго, ноти на зелено јаболко со послевкус од анасон.
Најдобро се служи со: Идеално со риба, школки и мезе. Одличен како аперитив.

Шпанско вино од регионот Албасенте. Добитник на награда златен медал МУНДУС ВИНИ 2022

 

Боја

Бело

Сорта на Грозје

Совињон бланк, Вердејо

Земја на потекло

Шпанија

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “FINCA FELLA CALA REY BLANCO 0.75L”
Категории ,