-7%

FINCA FELLA ALTADO VERDEJO 0.75L

679 ден

На залиха

FINCA FELLA ALTADO VERDEJO 0.75L

Шпанско вино направено од сортата грозје Вердејо (100%).

Бело суво вино од Шпанија. 3 месеци се старее на талог од квасец во челични резервоари. Светлата боја со зелени рефлексии крие сложена арома на сочно овошје со елементи на свежо исечена трева. Совршено за морска храна.

Комплексен букет со ноти на егзотични и волшебни овошни ноти на манго, папаја, лимета и црвен грејпфрут во комбинација со мириси на билки како што се маточина, маточина, нане и зелен чај. Еден од најдобрите начини за пиење Вердејо е покрај храната.

 

 

Добитник на 4 награди:

  • Frankfurt International Trophy 2022: Gold Medal
  • Mundus Vini 2022: Silver Medal
  • New Zealand International Wine Show 2022: Gold Medal
  • The Wine Hunter Award 2022: Red Medal
Боја

Бело

Сорта на Грозје

Вердејо

Земја на потекло

Шпанија

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “FINCA FELLA ALTADO VERDEJO 0.75L”