FINCA FELLA ALTADO MONASTRELL 0.75L

729 ден

На залиха

FINCA FELLA ALTADO MONASTRELL 0.75L

Шпанско црвено вино добиено од сортата грозје Монастрел.

Kарактеристики:Чисто и светло со неверојатно интензивно црешаво црвено. На носот, плодноста од сортата Monastrell е зачувана, со суптилни конфитни овошни вкусови, измешани со димни навестувања и печени тонови од нежно наздравените француски дабови буриња. Добро избалансиран и свеж на непцето. Жив, полно тело со голема киселост и благородни и мазни танини.
Најдобро се служи со: Идеален со чорби со длабок вкус, богато месо, тестенини со печурки, суво месо како шпанска шунка и суво сирење.

Добитник на повеќе награди:

Frankfurt International Trophy 2022: Gold Medal

Mundus Vini 2022: Silver Medal

Korea Wine Challenge 2022: Bronze Medal

New Zealand International Wine Show 2022: Bronze Medal

The Wine Hunter Award 2022: Red Medal

Боја

Црвено

Сорта на Грозје

Монастрел

Земја на потекло

Шпанија

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “FINCA FELLA ALTADO MONASTRELL 0.75L”
Категории ,