DOMAINES OTT ROSE 0.75L

2520 ден

DOMAINES OTT ROSE 0.75L

Суптилна рамнотежа помеѓу структурата и финесата, ова вино е совршена илустрација за прецизноста потребна за правење розе, ригорозниот процес кој го слави месото на овошјето и самото срце на грозјето… Виното е одраз на сложеноста на неговите ридови од варовник и сувата почва; штедење облеана во блескаво сонце.

Шато де Селе Розе комбинира различни сорти на грозје од ознаката Côtes de Provence, вклучително и поголемиот дел од Гренаш создавајќи нежна боја и вински карактер. Cinsault додава мекост, Syrah и Mourvèdre носат плод.

Ова бледо розе вино со златни нијанси ослободува мириси на агруми и овошни цветови обвиени со зачин. На непцето, непосредниот ефект е елегантен и отворен, развивајќи суптилни ароми со лимонов раб пред слатка завршница со привлечна должина.

Боја

Розе

Земја на потекло

Франција

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “DOMAINES OTT ROSE 0.75L”
Категории ,