-7%

CHATEAU DE MALIGNY CHABLIES PREMIER CRU 0.75L

2419 ден

Нема на залиха

CHATEAU DE MALIGNY CHABLIES PREMIER CRU 0.75L

Француско бело вино добиено од 100% сортата грозје Шаблис.

Chablis е бистар, свеж, лесен, дарежлив, добро избалансиран со овошни вкусови, како и минерален карактер и многу финес. Шаблисот е многу добро избалансиран, има прекрасен интензитет. Тоа е вино кое е пријатно, искрено и типично за лозјето Шаблис. Добро се комбинира со сите видови риби, школки, како и козјо сирење и варено пресувано сирење.

Се служи на температура од 8-10 °C

Боја

Бело

Земја на потекло

Франција

Сорта на Грозје

Шаблис

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “CHATEAU DE MALIGNY CHABLIES PREMIER CRU 0.75L”
Категории ,