ATZEI SARAGAT VERMENTINO 0.75L

710 ден

На залиха

ATZEI SARAGAT VERMENTINO ISOLA DEI NURAGHI 0.75L

Италијанско Вино направено од сортата грозје Верментино 100% од

Вино со светло сламеста жолта боја со зеленкасти рефлексии. Има добра миризлива прогресија која се движи од ароми на рузмарин, типични за лозата, до цветови од бозел, бело пулпа овошје, жолта и личи. Вкусот е мек на почетокот, потоа солен и жив, со добра структура, со одличен алкохолен баланс.

Упорноста на аромите го прави пијалокот пријатен, оставајќи блага и типична горчлива нота.
Најдобро се служи со: Совршен како аперитив со пуфки со сирење или парчиња шунка од Сардинија, јадења со свежа ботарга, солени пити со зеленчук, јадења со школки и морски плодови, вкусна риба и средно масно варени или печени на скара. Многу добро оди со пекорино сирење.

Добитник на 4 награди:

  • Mundus Vini 2022: Silver Medal
  • New Zealand International Wine Show 2022: Gold Medal
  • Frankfurt International Trophy 2022: Gold Medal
  • International Wine Challenge 2022: Bronze Medal
Земја на потекло

Италија

Боја

Бело

Сорта на Грозје

Верментино

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “ATZEI SARAGAT VERMENTINO 0.75L”
Категории ,