KARTAL TEMPRANILLO BARRIQUE 0.75L

1,190 ден

KARTAL TEMPRANILLO BARRIQUE 0.75L

На залиха

Темпранило се одликува со жива црвена боја. На нос откриваме заводливи ароми на цвеќиња и модри сливи, надополнети со сладок корен и бибер. Елегантно вино со топол, зачински бран, доста овошно на непце каде доминира боровница. Киселината е висока што е нетипично за сортата. Многу добро интегриран даб, земајќи во предвед дека виното е зреено 18 месеци во буриња.

 

Вино Брендови
Боја

Црвено

Сорта на Грозје

Темпранило

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “KARTAL TEMPRANILLO BARRIQUE 0.75L”