CHATEAU KAMNIK SAUVIGNON BLANC 0.75L

690 ден

На залиха

CHATEAU KAMNIK SAUVIGNON BLANC 0.75L

Виното е добиено 100% од сортата Sauvignon Blanc, од сопствените насади во непосредна близина на винаријата Камник. Ова вино има специфична зелено-жолта боја и кристална бистрина. Мирисот, кој е сортен и типичен, открива дискретни вегетативни ноти во комплекс со цитруси и тропско овошје. Вкусот е средно полн, со карактеристична свежина, минерални поттонови и пријатен и хармоничен послевкус.

Виното се ужива разладено на 7-10°C, во комбинација со свежа морска риба, предјадење од лосос, зелена салата и пилешко месо.

Алкохол: 12.5 % Vol.

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Совињон бланк

Боја

Бело

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “CHATEAU KAMNIK SAUVIGNON BLANC 0.75L”