CHATEAU KAMNIK KRATOSIJA RESERVE 0.75L

1290 ден

CHATEAU KAMNIK KRATOSIJA RESERVE 2021 0.75L

На залиха

CHATEAU KAMNIK KRATOSIJA RESERVE 0.75L

Суво црвено вино добиено од истоимената сорта на грозје Кратошија. Ова вино се карактеризира со длабока рубин црвена боја, која се истакнува преку винификацијата со 15% Вранец. Букетo изобилува со ароми на црвено и црно ситнозрнесто овошје, надополнети со зачински поттонови. Ова вино претставува вистинска резерва, што се должи на 30-месечното одлежување во нови и делумно користени буриња од американски и француски даб, кои допринесуваат за добивање дискретни зачински тонови на каранфилче, надополнети со мирис на мока кафе, ванила и сладок корен. Вкусот е елегантен, комплексен и полн, со одлична структура, висок екстракт, меки и кадифени танини и добро интегрирани дабови ароми преточени во долготраен послевкус. Ова вино има потенцијал на повеќегодишно созревање во шише.

Виното се служи на температура од 15-18°С, во комбинација со разни видови месо, особено дивеч во пикантен сос.

Алкохол: 15%

Боја

Црвено

Сорта на Грозје

Кратошија

Вино Брендови

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “CHATEAU KAMNIK KRATOSIJA RESERVE 0.75L”