CHATEAU KAMNIK FUME BLANC 0.75L

779 ден

  • Нето 750мл
  • Алкохол: 13%

На залиха

CHATEAU KAMNIK FUME BLANC 0.75L

Ова вино е произведено 100% од сортата Савињон Бланк. Уникатноста на ова вино произвлегува од 6 – месечното созревање во нови барик-буриња од француски даб со карактеристична минералност, како и примената на “sur lie” методот, при што се добива комплексно буке. Се карактеризира со зелено-жолта боја и кристална бистрина. Мирисот, кој е раскошен и елегантен, открива вегетативни ароми испреплетени со тонови на тропско овошје. Вкусот е среднополн, сортен, со карактеристична свежина, дискретни минерални ноти надополнети со зачински поттонови на дим, и долготраен и хармоничен послевкус.Виното се консумира разладено на 7-10°С, во комбинација со свежа морска риба, предјадења од лосос, зелена салата и пилешко месо.

Боја

Бело

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Совињон бланк

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “CHATEAU KAMNIK FUME BLANC 0.75L”