CHATEAU KAMNIK CHARDONNAY SINGLE VINEYARD 0.75L

699 ден

  • Нето: 750 мл.
  • Алкохол: 14%

На залиха

CHATEAU KAMNIK CHARDONNAY SINGLE VINEYARD 0.75L

Виното е добиено 100% од сортата Шардоне, од сопствените насади во непосредна близина на винаријата Камник. Се одликува со кристална бистрина и изразена жолто-зелена боја. Дискретните ароми на ананас и јужно овошје, надополнети со минерални поттонови, го прават ова вино посебно модерно и привлечно. Вкусот е префинет и комплексен, полн, со изразена цитрусна свежина што овозможува пријатен и долготраен послевкус.

Препорачана температура на послужување: 8-12°С.

Ова вино одлично се комбинира со равиоли од тиква и други видови на тестенини, со бело месо, како и со одбрани сирења.

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Шардоне

Боја

Бело

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “CHATEAU KAMNIK CHARDONNAY SINGLE VINEYARD 0.75L”