CHATEAU KAMNIK VIOGNIER 0.75L

1049 ден

Нема на залиха

CHATEAU KAMNIK VIOGNIER 0.75L

Виното е добиено 100% од сортата Viognier , има специфична длабока жолта боја и кристална бистрина. Мирисот, кој е сортен, раскошен и елегантен, открива овошни ароми на нектарина и крушка, надополнети со тонови на колачиња со ѓумбир. Посебноста на ова вино произлегува од 10 –месечниот продолжен контакт на виното со финиот талог по т.н “sur lie” метода, при што се добива комплексно буке. Вкусот е комплексен и полн, со специфични минерални и кремасти ноти, кои се проследени со долг хармоничен послевкус.

Виното се консумира разладено на 10-12°С, во комбинација со кремасти и малку зачинети јадења.

Алкохол: 15%

Вино Брендови
Боја

Бело

Сорта на Грозје

Виоњер

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “CHATEAU KAMNIK VIOGNIER 0.75L”
Категорија