CHATEAU KAMNIK THE ORANGE 0.75L

890 ден

  • Нето: 750мл
  • Алкохол: 13%

Нема на залиха

CHATEAU KAMNIK THE ORANGE 0.75L

Ова бело вино е добиено од 100% Gewurztraminer селектирани гроздови, од сопствените насади на винаријата Камник. Бојата е нежнa килибарно-портокалова. Аромата е комплексна и богата со ноти на дива роза и сува кајсија, испреплетени со тонови на мед и тропско овошје. Куриозитет за ова вино претставува древниот начин на производствo, со спонтана фемернтација и 6-месечна мацерација на покожицата, која е проследена со 7-месечно созревање во дабови буриња. Виното има полн и хармоничен вкус, со меки танини и долготраен послевкус што му овозможува капацитет за неколкугодишно созревање во шише. Ова моќно вино се препорачува да се консумира како аперитив, разладено на температура од 12-15°С, во комбинација со одбрани сирења или зачинета мароканска и азиска кујна.

Сорта на Грозје

Пино Гриџо

Вино Брендови
Боја

Бело

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “CHATEAU KAMNIK THE ORANGE 0.75L”
Категорија